Çekim öncesi ne yapıyoruz?

Beraber çalışmaya karar verdikten sonra ilk önce uygun bir yer ve zamanda buluşuyoruz. Böylece hem tanışmış oluyor, hem de kahvelerimizi yudumlarken çekim günü detaylarını (yer, zaman, konsept vs) birlikte belirliyoruz. Düğün fotoğrafçısı ile çekimi yapılacak gelin damatların önceden tanışması oldukça önemli aslında. Böylece hem siz beni tanımış oluyorsunuz-ki bu çekim günü bir yabancıya poz vermenin getirdiği gerilimi yok ediyor. Hem de ben sizi tanımış oluyorum, tarzınız ve istekleriniz çerçevesinde çekimi size özel şekillendiriyorum.  Böylece "Gelin hanım başınızı biraz sağa yatırır mısınız?" "Damat bey, gelin hanıma biraz yaklaşır mısınız?" tarzı kasan diyaloglar sonucu ortaya robot kıvamlı gelin-damat fotoğrafları çıkmıyor:)

Çekimleri nasıl gerçekleştiriyorum?

 

Sizinle düğün günü kararlaştırdığımız vakit ve yerde buluşup çekime başlıyorum. Sizin en özel anlarınızı fotoğraflayacak kişinin önceki çekimleri seçiminizde bir referans olacaktır. Dolayısıyla bütün çekimleri ben gerçekleştiriyorum, yanımda başka bir fotoğrafçı çalıştırmıyorum. derya engin photography ile anlaştığınızda fotoğrafları Derya çekecek demek oluyor bu:) Çekimlerde asistanım ve ben oluyoruz. Asistanım genelde dış çekim esnasında rekleftör tutma, 2. kamerayı hazırlama, kimi zaman farklı açılardan aynı kareyi çekme gibi görevlerini yerine getiriyor. 

Tüm gün çekim ve dış çekim neleri kapsıyor?

Tüm gün çekim sabah gelinin saç-makyaj hazırlığıyla başlayıp akşam düğün ilk dansı ile son bulan ortalama 8-9 saatlik bir süreci kapsar. Tüm gün çekimi alan çift dış çekimi de almış olur, gün içinde ayrılan bir vakitte kararlaştırılan çekim mekanına gidip ortalama 2 saatlik bir çekim gerçekleştiririz.

Dış çekim ise yine önceden beraber kararlaştırdığımız çekim mekanında ortalama 2 saatlik çekimi kapsar. 

Kaç adet fotoğraf çekiyorum?

 

2 saatlik çekimde ortalama 300-400 kare fotoğraf çekiyorum. Bu fotoğrafların bir kısmını düzenleme aşamasında ayıklıyorum, genelde gözün kapalı çıktığı ya da seri olarak çektiğim kareleri siliyor, geri kalan tüm kareleri teslim ediyorum. Bu da ortalama 200-300 kare civarında oluyor.

Tüm gün çekimlerde ise ortalama 1000 civarı kare çekiyor, yine bunları eleyerek size 600-700 civarında fotoğraf teslim ediyorum.

Fotoğraflarınızı nasıl teslim ediyorum?

Bu benim en dikkat ettiğim konulardan biri çünkü piyasada bulunan fotoğrafçıların büyük çoğunluğu fotoğrafların ham hallerini teslim etmekte. Solda fotoğraf çekildiğinde kameradaki ham halini görüyorsunuz, sağda ise fotoğrafın temel renk ve ışık ayarı yapılmış halini. "1000-2000 fotoğraf çekiyoruz ve fotoğrafların tümünü size veriyoruz." dediklerinde elinize geçen fotoğraflar soldaki gibi olacaktır ve eğer her hangi bir fotoğraf işleme programı kullanmayı bilmiyorsanız pek bir işe yaramayacaktır. Ben ise binlerce ham fotoğraf vermek yerine tüm gün çekimde ortalama 600-700 arası kare teslim etmekteyim ve hepsini-evet hepsini- sağda gördüğünüz gibi temel renk ve ışık ayarından geçirip, cilt tonunu düzgünleştirip size orijinal boyutunda teslim ediyorum. Böylece elinizde 2000 tane çok koyu/çok açık/rengi doğru olmayan fotoğraf yerine 700 tane baskıya hazır cillop gibi fotoğrafınız oluyor, istediğiniz gibi kullanıyorsunuz. 

Panoramik albüm için seçilen fotoğrafları ise hafif photoshop efekti ile düzenleyip fotoğrafta göz zevkini bozan ayrıntıları (sivilce, lekeli elbise vs) kaldırıyorum. 

Çekim yaparken iyi bir ekipman kullanılıyorsa, kullanan ekipmana hakimse, ışığı ve kadrajı doğru yakalabiliyorsa zaten photoshop'a pek de gerek kalmıyor, ufak dokunuşlarla fotoğrafınız hazır oluyor. 

Çekim sonrası neler yapıyorum?

 

Çekim bittikten sonra beni bir 15-20 gün unutuyorsunuz:) Bu süre zarfında yukarıda bahsettiğim şekilde fotoğrafları ayıklayıp düzenliyorum. Sonrasında fotoğrafların tümünü ufaltıp size WeTransfer aracılığıyla gönderiyorum. Siz de albümde kullanılmasını istediğiniz ortalama 40 fotoğrafı seçip bana numaralarını yolluyorsunuz. Siz bana fotoğraf numaralarını gönderdikten sonra 3-5 gün içinde fotoğraf albümünüzü tasarlıyor ve hem kapak hem de iç sayfaları size mail aracılığıyla gönderiyorum. Böylece albümünüzde de sürprize yer vermiyorum, her aşamaya sizi dahil ediyorum. Çekim kadar albümün, rengi, tasarımı, kalitesi de içinize sinmeli diye düşünmekteyim. Siz onay verdikten sonra da albümünüzü matbaaya gönderiyorum. Matbaa 10 iş günü içerisinde bana teslim ediyor. Baskı, renk, kalite kontrolünü yaptıktan sonra da albüm setiniz ve içinde tüm fotoğraflarınızın olduğu özel tasarım foto USB'nizi size kargo ile karşı ödemeli olarak postalıyorum. 

Ne tür ekipman kullanıyorum?

Bakış açısı, deneyim kadar iyi bir ekipman da iyi fotoğraf elde etmede önemli rol oynuyor. Bu yüzden dünyanın önde gelen düğün fotoğrafçılarının tercihi olan bir ekipman setiyle çalışmaktayım. 

 

Canon EOS 5D Mark II
Canon EOS 6D
Canon EF 70-200 mm f/2.8 L IS II USM 
Canon EF 16-35 mm f/2.8 L II USM 
Canon EF 50 mm f/1.8 USM 
Canon EF 24-105 mm f/4 L IS USM 
Canon Speedlite 580EX II

Fotoğraflarınızı ne kadar sürede teslim alıyorsunuz?
Yukarıda detaylarını verdiğim tüm süreç ortalama 4-6 haftayı bulmaktadır.
Verdiğim panoramik albüm setinin özellikleri nedir?

Tamamen sizin isteğiniz çerçevesinde size özel tasarladığım albüm 20 sayfa, iyi kalite ipek fotoğraf kağıdına basılarak el yapımı olarak hazırlanır. Bunun dışında tüm fotoğraflarınızı artık DVD'ye yazarak değil özel tasarım ahşap USB belleklerde teslim etmekteyim. Böylesi çok daha kalıcı ve estetik:)

info@deryaengin.com

© 2017 all rights reserved by Derya Engin

Istanbul belgesel düğün fotoğrafçısı

  • Instagram - Black Circle
  • Vimeo
  • Facebook - Black Circle