top of page

Düğün fotoğrafçıları neden verdiğiniz her kuruşa değer?

Güncelleme tarihi: 26 Nis 2020istanbul düğün fotoğrafçısı

Düğün fotoğrafı çektirmek çok mu pahalı? Neye göre pahalı? Kime göre pahalı?

Ya da şöyle başlamalı: Düğün fotoğrafı çektirmek gerçekten pahalı mıdır?

En baştan belirtmeliyim: 400 TL'ye tüm gün düğün fotoğrafı çekenler bu yazının konusu değil. Evet bu fiyata çekenler varmış -şaka değil, ilk ağızdan duydum! Ve fakat ortaya çıkan sonuç muhtemelen “Şaka gibi” olacaktır. Hayatlarının en önemli günlerinden birini bu fotoğraflarla hatırlayacak çiftler için üzgünüm. Aslında değilim; sonuçta bu bir seçim meselesi, öyle değil mi?

Eğer ki sen tüm hayatın boyunca hatırlamak isteyeceğin bu özel günü 400 lira vererek tuttuğun bir fotoğrafçı(Fotoğrafçı? Dürüst olalım şimdi; Hiç bir profesyonel düğün fotoğrafçısı bu fiyata parmağını dahi kıpırdatmaz. Dolayısıyla bu fiyata bulduğun kişi arkadaşının-pahalı-bir-D-Slr- kamerası olan-kuzeni ya da Zehra-halanın-fotoğrafçılık-kursuna-gitmiş-oğlu değilse bile, muhtemelen düğün fotoğrafçılığına adım atmak isteyen ve henüz profesyonel olmaktan oldukça uzakta olup da bir kaç düğün çekerek deneyim kazanmak isteyen amatör bir fotoğrafçı adayıdır.) tarafından fotoğraflanması riskini göze alabiliyorsan, o zaman sonucun hüsran olmasına çok üzülmemelisin.

Önce şuna bir açıklık getirelim: Ben düğün fotoğrafçısına bu kadar ödüyorum da neye ödüyorum? diyenleri şöyle alalım.

1. Deneyim: Hiç bir eğitim almamış, yeteri kadar düğün fotoğraflamamış, düğünlerde önemli/kritik anları bilmeyen, neyi nasıl fotoğraflayacağı konusuna hakim olmayan bir kişinin düğün gününüzü hayal ettiğiniz gibi fotoğraflamasını beklemeyin. Çoğu yeni düğün fotoğrafçısı fiyatlarını piyasanın altında tutarak düğün fotoğraflamak ve bu şekilde deneyim kazanmak ister. Belki manzara ve çiçek çekiminde çok yetenekli olan bu kişiler aynı perfomansı düğün çekerken gösteremeyebilir. Düğünler çok hızlı ilerleyen, hiç bir anının tekrarı olmayan günlerdir. Dolayısıyla bu yetkinliğe sahip birisiyle çalışmanız sonrasında karşılaşacağınız kötü sürprizleri engeller.

2. Ekipman: Dijital fotoğrafçılığın gelişmesi ve neredeyse her sınıfa hitap eden Dijital SLR makinaların üretilmesiyle hobi amaçlı/ part-time fotoğrafçlığa merak salan bir çok kişi bulmak mümkün. Fotoğraf makinasıyla gelen kit lenslerle arada güzel kareler yakalamak da zor değil. Profesyonel fotoğrafçıların ekipmanı ise her zaman en iyisidir ve mutlaka 2-3 kamera, 4-5 lens ile çalışır, en önemlisi de bunları NE ZAMAN ve NASIL kullanacağını bilir. Çok basit bir örnek vermek gerekirse, eğer ki araba kullanmayı bilmiyorsan, altında Ferrari de olsa Tofaş Kartal da olsa senin için pek fark etmeyecektir. Sonuç da aşağıdaki gibi olabilir.


düğün belgesel fotoğrafçısı

3. Zaman: Tüm iyi fotoğrafçılar part-time değil, hayatını bu meslekten kazanan full-time çalışanlardır. Dolayısıyla zamanlarını ve enerjilerini işlerini daha iyi yapabilmek adına pratik yaparak, eğitimlere, kurslara, workshoplara katılarak, ekipmanlarını yenileyerek harcarlar. Ayrıca tüm gün bir düğün günü çekimi ortalama 8 saat sürse de bu aslında fotoğrafçının bu düğün için harcadığı zamanın sadece %15'i gibi bir zamana denk gelir ve bence düğün günü çekimi benim için en kolay ve keyifli kısmıdır. Buz dağının görünmeyen kısmında fotoğrafçının zamanını alan şeyler; çift ile mailleşme, telefonlaşma, buluşup tanışma, verdiğin hizmeti yüz yüze anlatma, düğün günü çekimi için mekan seçimi, araştırması, düğün sonrası fotoğrafların hepsinin yedeklenmesi, işlenmesi albüm tasarımı, basımı, postalanması, sosyal medya kullanımı, düğünlerin yayınlanması vs. Özellikle fotoğraf işleme kısmı bir fotoğrafçının zamanın en çok alan şeylerin başında geliyor. Ortalama 8 saat çekim yapılan bir düğünden yaklaşık 1000 kare ile dönen fotoğrafçı önce tüm bu fotoğrafların üzerinden tek tek geçerek fotoğrafların en az 1/3'ünü eler. Bunların arasında tam net olmayan, seri çekim olan, gözün kapalı çıktığı vb. kareler olur. Sonrasında elinde kalan 500-600 fotoğrafın her birinin üzerinden tek tek geçip ışık, renk ayarı, kontrast vs düzenlenmesi vardır. Tek bir fotoğraf üzerinde ortalama 2-5 dk harcandığını varsayarak hesabı siz yapın:)

4. Yeterlilik: Bu da deneyimle gelen bir durum. Çoğu “pahalı” düğün fotoğrafçısı düğün günü yaşanabilecek problemlerle nasıl başa çıkacağını bilir ve kriz anlarında çözüm üretir. Kendi deneyimime dayanarak rahatça şunu söyleyebiliyorum beraber çalışacağımız çiftlere: Sizin ilk düğün gününüz ama benim değil:) Her yıl ortalama 40-50 düğün günü geçirdiğimi göz önüne alırsak, olası her probleme karşı bir çözüm önerisiyle gelebilirim. Düğün günü yağmur mu yağdı? Çekimi nereye alalım? Zamanlamada problem mi oldu? 2 saatlik fotoğraf çekimi 1 saate mi indi? Tüm bunlara hazırlıklı olmak yıllarca çekim yapmanın getirdiği bir durum. Bir de elbette ekipmanla ilgili yeterlilik söz konusu. En iyi ekipmanı kullansa da her iyi fotoğrafçının mutlaka 2., bazen 3. kamerası vardır. Birinde bir problem olsa dahi diğeriyle çekimi aksatmadan yürütür. Ben ayrıca 32 GB ya da 64 Gblık 1 hafıza kartı yerine genellikle 8'er GB'lık hafıza kartlarıyla çalışıyorum, olur da biri bozulursa en azından tüm fotoğrafları kaybetmek yerine 8 GB lık bir kısmı kaybolsun diye.(Aman kaybolmasın o ayrı!) Eve döner dönmez de yaptığım ilk iş tüm hafıza kartlarını 3 ayrı harici belleğe aktarmak oluyor. Ayrıca geçmişte yaşadığım kötü bir tecrübe sonucu artık harici hard disklerimden birini ev dışında başka bir yerde tutuyorum ki olası bir yangın, hırsızlık vs. durumunda fotoğraflar kaybolmasın. Bunlar dışında dünya para harcayarak aldığı, evine kurduğu iyi ve hızlı, doğru renk kalibrasyonunu veren bir bilgisayar sistemi, en iyi fotoğraf işleme programları, yedek hard drive vs. sistemi de cabası.

5. Kalite: Kimi zaman çiftlerim soruyor. “X fotoğrafçı şu kadar fotoğraf veriyor, sen neden daha az veriyorsun?” diye. Ben de hep aynı cevapla geliyorum: Miktarı mı tercih edersin, kaliteyi mi? Sonuç olarak ben de bir düğünde 2000 kare çekebilirim. Ama inanın bir birinin aynısı ve pek de anlam ifade etmeyen bir yığın fotoğrafınız olmasındansa az ama öz fotoğrafınız olmasını tercih edersiniz. Ayrıca ne kadar az fotoğraf, o kadar özenle seçilmiş ve işlemek için üzerinde zaman harcanmış fotoğraf demek.

Sonuç olarak deneyimli fotoğrafçılar verdiğiniz her kuruşu inanın sonuna kadar hak ediyorlar.

-Her bir düğün için yaratıcılıklarını ortaya koyup, içinde bulunduğunuz ortama ve çalıştığı çiftin karakterine göre anında kompozisyon oluşturmakta,

-On binlerce lira vererek oluşturduğu ekipmanını, yıllarca aldığı eğitim ve deneyimle sizin hizmetinize sunmakta, (Eşim sırtımda ekipman çantamla beni her gördüğünde sırtımda ortalama bir araba parası taşıdığımı söyler:))

-Kriz anlarında başa çıkmanız için önerilerle size yardımcı olur.

En nihayetinde on binlerce lira ödeyerek tuttuğunuz düğün mekanı, saatlerinizi harcadığınız tüm güzel düğün detayları, gelinliğiniz, çiçeğiniz, düğün yemeği vb. her şey unutuluyor. Düğün gününüzden sonra sürekli olarak kullanacağınız tek şey “fotoğraflar” oluyor. Hey bir detayına bakmaya doyamadığınız gelinliğe o kadar para verirken, o gelinliği tekrar göreceğiniz tek yerin fotoğraflar olduğunu düşünerek kararınızı verin.

Hala düğün fotoğrafının pahalı olduğunu düşünüyorsanız bizim yan komşunun kızı bir makine aldı, onun telefonunu size iletebilirim:)

Derya Engin

Düğün Fotoğrafçısı


düğün dış çekim fotoğrafçısı
santorini düğün çift çekimi fotoğrafçısı
istanbul düğün hikayesi fotoğrafçısı


207 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page