top of page

Düğün fotoğrafçınızı seçerken

Güncelleme tarihi: 10 Nis 2020


Yaptığım işi “butik” olarak tanımlıyorum ben. Kişiye özel dikilmiş elbise gibi kişiye özel çekim yapmak aslında bu işin en kritik noktalarından biri.Son yıllarda çok popüler bir kullanım olsa da kavram kargaşalarını ortadan kaldırmak için gayet açıklayıcı bir kelime butik. “Düğün gününde kim bir yabancıya kasılmış bir şekilde gülümsemek ister?” İşte bu sebeple, biraz da belgesel fotoğrafçılığın doğası gereği, çekim yapacağım kişilerle haftalar hatta aylar öncesi tanışıyorum. Doğum/düğün gününe kadar da sürekli irtibatta kalıyoruz. Böylece hem ben onları tanımış oluyorum, hem de onlar için tanıdık bir yüz, bir arkadaşa dönüşüyorum ki bu da hepimiz için kasmadan, rahat bir çekim yapmamıza olanak sağlıyor. Böylece doğal kareler elde ediyoruz.


istanbul düğün belgeseli fotoğrafçısı

Her bireyin istekleri, kişiliği farklı olduğundan kurgulanan her kare herkese uymaz. Dolayısıyla burada biraz da insan psikolojisinden anlama devreye girer. Özellikle düğün gibi hızla ilerleyen ve tekrarı olmayan anlardan oluşan bu çekimlerde hem karşısındakileri iyi gözlemlemeli, takip etmeli ,hem de anbean değişen ortamda artistik bakış açısıyla çekim yapabilmeli iyi bir fotoğrafçı. Yani sanıldığı gibi “bir düğmeye basmak"tan ibaret değil aslında bu iş. Ama eğer ki düğün, doğum, özel gün vb. fotoğrafçılığına karşı özel bir tutkun, sevgin yoksa ve gereken zamanı vermezsen bir süre sonra oto-pilot tadında birbirini tekrar eden kareler sunmaktan öteye gidemezsin. Etrafta bu tarz çekim yapan, 3-5 aksesuvar alıp, sonra her çekimde bu aksesuvarları kullanan, herkese aynı pozu verdiren fotoğrafçıları görüyoruz bolca. "Gelin hanım şu şemsiyeyi tut. Damat bey gelin hanıma belinden sarıl.” Sağa döndür, sola döndür, şak şak oto-pilota bağlamış, biyometrik fotoğraf çeker gibi düğün fotoğrafı çekiyorlar.

İşte bu yüzden, düğün gününüzde, fotoğrafçının size verdirdiği poz ile 8 olmuş vaziyette 45 derecelik açıyla başınızı eğerek, küçük Emrah misali kameraya bakarken “Ben ne yaptım da bu hale düştüm?” diye kendinizi sorgulayabilirsiniz:)

Bir de o pozu verdirip sonra dakikalarca kullandığı kamerayı ayarlamayan, “Dur öyle!” diye tutan fotoğrafçılar var. Elinde tuttuğu kamera iyi olabilir ama kullananın ona ne kadar hakim olduğu da bu durumda önemli. Normalde poz veren insanlar bir süre sonra ölü balık gibi bakmaya başlarlar-ki bu çok doğaldır, kaç saniye boyunca kıpırdamadan nedensiz gülümseyebilirsin ki? Fotoğrafçının bu durumun farkında olması, çekilen kişilere soluklanacak, dinlenecek aralar vermesi gerekir. Tabi en başta, kendisinin seri olması ve çifti dakikalarca donmuş vaziyette tutmaması da gerekli. İşte böyle durumlarda fotoğrafçı ve çiftin daha önceden tanışmış olması bir avantaj oluyor.


istanbul düğün çift çekimi dış çekim fotoğrafçısı

Bu hale düşmemek için:

-Fotoğrafçınızla çekim gününüzden önce mutlaka buluşma talep edin.

-Fotoğrafçınızın o ana kadar kaç düğün/doğum vs. çektiğini öğrenin. Bu işlte ne kadar deneyimliyse, o kadar seri ve yaptığı işe, kullandığı ekipmana hakim demektir.

-Bir düğün örneğini görmeyi talep edin, genelde bir düğünde hemen herkes 5-10 güzel poz yakalar. Önemli olan tüm gün çekimin nasıl olduğudur. Geri kalan fotoğraflar çöp müdür yoksa onlar da en az diğerleri karar titizlikle mi çekilmiştir?

-Fotoğraf albümü alacaksanız, bir çift için tasarladığı albüm örneğini görmeyi talep edin. Böylece ne alacağınızı da görmüş olursunuz.

-Fotoğraf çekimini kimin yapacağını ve kaç kişi olacaklarını sorun. Kimi ünlü fotoğrafçılar, yaptıkları isim sayesinde sizinle sözleşmeyi yapıp, çekim günü asistanlarını gönderebiliyorlar.

Örnekleri çoğaltmak mümkünse de her gelir grubuna hitap edecek fotoğrafçı olması sebebiyle fazla detaya girmek istemiyorum. Gelir seviyesi yükseldikçe insanlar daha sanatsal ve güzel çekim yapan fotoğraf sanatçısına yönelmekte. Kısaca yukarıdaki ana maddelerden sonra bakış açısını, tarzını beğendiğiniz ve olumlu elektrik aldığınız fotoğrafçıyla anlaşmanız en doğru karar olacaktır.


düğün fotoğrafçısı nasıl seçilir


103 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page