top of page

"Belgesel Düğün Fotoğrafçılığı" nedir?

Güncelleme tarihi: 10 Nis 2020


Belgesel düğün fotoğrafçısı genelde kıyıda köşede takılan, dışarıdan baktığında sanki National Geographic'e Bengal kaplanı fotoğrafı çekermişçesine sessizce bir köşeye sinerek fotoğraf çeken kişidir. Evet, budur. Şimdi dağılabilirsiniz!

Şaka bir yana, eğer şu an bu satırları okuyorsanız, bir şekilde “düğün fotoğrafçısı” arayışı içinde olduğunuzu varsayıyorum. “Ben düğün fotoğrafçısı arıyordum, buraya nasıl geldim?” diye kendini sorguluyor bile olabilirsin.

Bugün hem bana sıklıkla sorulan, hem de aslında sınırları kısmen belirsiz olsa da kendi içinde ciddi farklar bulunan “Düğün Fotoğrafı türleri” üzerine yazayım dedim nitekim derya engin photography olarak çektiğim kareler daha ziyade bu türlerden biri olan “Wedding Photojournalism”, yani Türkçe açılımıyla “Belgesel Düğün Fotoğrafçılığı”

Bunu açmak gerekirse; Belgesel düğün fotoğrafçısı düğün günü oluşan atmosferi, kişileri, tanıkları ve olayları hiç bir müdahalede bulunmadan belgeleyen kişiye denir.

Son zamanlarda memlekette herkes düğün fotoğrafçısı oldu. İyi kötü bir D-Slr makine alıp da kuzeninin düğününü fotoğraflayan herkes facebook'ta “… photography” sayfası açar olduğundan, bu işi profesyonel olarak yapan ile hobi amaçlı yapanlar bir birine girmiş durumda. Ortada dolanan milyonlarca fotoğraf, çeşit çeşit çekimler, photoshop efektleri, kadrajlar ile tam bir cümbüş halinde. Dolayısıyla, evlilik hazırlığında zaten uğraşması geren 3 milyon işi olan -bunun daha perdesi var, halısı var, muhit muhit gezip ev tutması var- gelin/damat adayı, hem bütçesine uygun, hem de içine sinen bir fotoğrafçı arayışına girip de şöyle bir Google'latınca karşısına çıkan sonuç işte bu “düğün fotoğrafçısı” cümbüşü.

Benim odaklandığım kısım, bu işi part-time yaparak ek gelir etme amacında olan ve henüz ne çektiğinin farkına varamamış fotoğrafçı adaylarını kapsamıyor. Daha çok, bu işi yıllardır yapan ve belli bir bakış açısı, tarz oturtmuş, çektiği fotoğraflarda bunu görebileceğiniz fotoğrafçıları tanımlamak.

Dolayısıyla “Eyy sen düğün fotoğrafçısı arayışındaki gelin/damat! Önce nasıl fotoğraflanmış düğün fotoğrafların olsun istersin, onu bir netleştirelim.”

Kabaca bir sınıflandırma yapmamız gerekirse, düğün fotoğrafçılarını şu şekilde ayırabiliriz:

1-Geleneksel Düğün Fotoğrafçıları: Bir düğünde olması gereken tüm olayları, olması gerektiği gibi çeken, fotoğraf çekimi esnasında çekilen kişileri yönlendiren gerektiğinde poz verdiren fotoğrafçılardır. Genelde anne-babaya verilecek “evladiyelik” tarzda fotoğraflar çekerler.


Santorini dış çekim fotoğrafları
istanbul düğün hikayesi fotoğrafları

Misal bu karelerde çekmiş olduğum gibi, çifte poz verdirmişim. Tam da anne-babaların görmek isteyeceği türde yan yana gelin-damat pozu yakaladık.

2- Belgesel Düğün Fotoğrafçıları: Düğün günü atmosferini müdahalede bulunmadan çeken fotoğrafçıdır. Genelde gelin ve damadın hislerine tercüman olan yüz ifadeleri ve duruşları, gelin ve damadın etrafındaki kişileri ve detayları çekerler. Siyah-beyaz kareler en sevdikleri arasındadır. Düğün gününüzü artistik bakış açısıyla tüm detaylarıyla hatırlamanız için iyi bir seçimdir.


düğün belgeseli fotoğrafları
düğün hikayesi fotoğrafları
istanbul belgesel düğün fotoğrafları

Bu kareler ise düğün hazırlığında olan gelin ve damada hiç bir müdahalede bulunmadan, o an yaşadıkları hisleri olduğu gibi yansıtan çekmiş olduğum kareler. Bir düğün günün belgelerken genelde bu tarz fotoğraflar teslim ederim çiftime.

3- Artistik düğün fotoğrafçıları: Dış çekim gelin-damat pozlarında farklı bakış açıları, değişik çekim teknikleri (HDR, panning, ışıkla boyama vb) kullanarak, işin içine biraz da gösteriş katarak düğün gününü fotoğraflayan kişilerdir.


istanbul doğal dış çekim fotoğrafları
dış çekim fotoğraf çekimi

Çiftlere poz verdirerek gerçekleştirdiğimiz dış çekimde arada eğlenceli, esprili kareler çektiğim de oluyor. Kimi zaman aksesuvarla destekliyoruz, kimi zaman gelin-damatla:)

Başta da belirttiğim gibi benim çektiğim fotoğrafların büyük kısmı Türkiye'de “belgesel” olarak adlandırılan, uluslararası arenada ise “Wedding photojournalism” diye nitelenen türe girmekte. Ama bunun dışında çiftlerim ve ailelerin isteği üzerine geleneksel şekilde poz verdirdiğim kareler, kimi zaman da kurgulanmış artistik çekimler yapıyorum. Böylece herkes mutlu oluyor:)

Türkiye'de maalesef, belki de düğün masraflarının çok olması sebebiyle çiftlerin fotoğraf konusunda önceliği çekim tarzından ziyade çekim ücreti. Eğer ki gerçek anlamda kısıtlı bir bütçeleri varsa zaten istediği türde, içine sinen bir fotoğrafçı ile çalışma şansları pek olmuyor. Yurtdışında, özellikle Amerika'da bir düğün planlanırken bütçe pastasında en büyük pay düğün fotoğrafına gitmekte. En nihayetinde senin binlerce lira harcarayak aldığın gelinliği, ya da bin bir emekle her bir detayını düşündüğün düğün yemeği ve dekorasyonunu düğün gününden sonra görebileceğin ve gösterebileceğin tek yer düğün fotoğrafları oluyor. Aslına bakarsanız “sadece bir tuşa” basıyor olarak gördüğünüz kişi, düğünden sonra kalacak tek şeyi size sunacak kişi. Eğer bütçeniz elveriyorsa, cebinize dosttan ziyade içinize sinen fotoğrafçı ile çalışmanızı tavsiye ederim.


wpja ödüllü fotoğrafçı

Son olarak güzel haberi bir de buradan paylaşayım; “derya engin photography” olarak Dünya'nın en prestijli düğün fotoğrafçıları birliklerinden biri olan WPJA (wedding Photo Journalist Association) üyeliğine kabul edildim. An itibariyle Türkiye'den kabul edilen 5. fotoğrafçı oldum ve bu durumdan ötürü epey mutluyum:)


329 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page