top of page

Yaptıklarım, yapmadıklarım

Güncelleme tarihi: 10 Nis 2020derya engin istanbul destination wedding photographer

Günümüz çiftleri evlenmeye karar verip de düğün fotoğrafçısı arayışına girdiklerinde önlerine bir fotoğrafçı deryası çıkıyor. Şimdi bu "fotoğrafçı"ların ne kadarı gerçekten "düğün fotoğrafçısı" sıfatını hakediyor, orasını tartışmaya açmak istemiyorum zira o başka bir konu. Fotoğrafçılık mesleği doktorluk ya da mühendislik gibi bir diploma zorunluluğu taşımadığından olsa gerek, kim gerçekten bir işi hakkıyla yapıyor, kim ise fırsattan yararlanıyor ayrımını dikkatle yapmak gerek. Yurdum topraklarında eline iyi kötü bir makine alıp da 2-3 manzara, bir kuzen düğünü çeken bir sürü kişi "kolay yoldan para kazanmak" adına kendisini düğün/doğum fotoğrafçısı gibi tanıtıyor maalesef. Bu "kolay yoldan" kısmı ise dışarıdan görünen kısım. Düğün fotoğrafçılarının bir tuşa basıp da kolay yoldan para kazanmalarına rağmen niye o kadar para istediğini anlamayanları bu linke alalım.

Kaldı ki düğün günü çekiminiz için fotoğrafçınızda aramanız gereken özellikler ve sormanız gereken soruları başka bir blog yazımda belirtmiştim.

Gelelim bu fotoğrafçı denizinde her bir fotoğrafçı kendi yolunu çizip, kendi imkanları ve sınırları dahilinde hizmet veriyorken benim neler yapıp neler yapmadığıma. Bu konuyu sık sırulan sorular bölümüne koymayı düşündüysem de vazgeçtim çünkü her çiftten bu tarz sorular gelmiyor. Genelde 3-5 fotoğrafçı ile görüşmüş ve kısmen kafası karışmış gelin-damatlardan gelen soruları baz alarak neler yapıp, neler yapmadığımı açmak istiyorum:

Websitemde ve diğer tüm sosyal medya kanallarımda çektiğim fotoğrafları ve yanlarındaki bilgileri okuduysanız en sık karşılaştığınız kelime "Belgesel düğün fotoğrafçısı"dır ve bunu belirtmemin bir sebebi var. Yurtdışında "Wedding photojournalism" diye geçen bu terim Türkçe'ye "Belgesel düğün fotoğrafçılığı" olarak geçmiştir, aslında "düğün foto muhabirliği" daha yerinde bir tanımdır. Foto muhabirler nasıl ki içinde bulundukları ortamdaki olaylara müdahale etmeden olanı çekerlerse düğün foto muhabirleri de aynı mantıkla çalışır. Özetle düğün gününü olduğu gibi, hiç bir müdahalede bulunmadan fotoğraflamak üzerine kuruludur. Yani diğer klasik tarzda çeken fotoğrafçıların aksine çekim esnasında pek fazla müdahalede bulunmaz.

Klasik tarzda çekim yapan fotoğrafçılara illa ki bir şekilde denk gelmişsinizdir. Onlar için karedeki her şey mükemmel olmalıdır. Gelin-damat ve yanındaki kişilerin bir birine uzaklıkları eşit, herkesin aynı yöne aynı şekilde baktığı fotoğraflar çekerler. Bu kareler çok da güzel görünür ama doğal değildir.


derya engin photography düğün belgeseli

Yaptıklarım;

-Düğün gününüz sadece sizin ve düğüne katılanların yan yana durup ekrana gülümsedikleri fotoğraflardan çok daha fazlasını barındırır bünyesinde. Benim odaklandığım kısım gelin ile damadın bir birlerine duydukları aşk ve aralarındaki ilişkidir. Çekimlerimi de bunu odağıma koyarak gerçekleştiririm. Bazen gelin-damat, anneler-babalar ve kardeşlerin hepsinin yan yana durup bana gülümseyerek poz verdikleri kareden çok daha değerlidir gelin ile babasının bir birlerine sarılıp ağladıkları kare. Düğün öncesi gelin ile damadın bir birlerine sadece dokunmak istedikleri için el ele tutuştukları ya da hazırlıklar sonunda ilk defa bir birlerini gördükleri an bence düğün günü fotoğraflarının olmazsa olmazlarındandır.


derya engin photography düğün fotoğrafları

-Düğün gününüz için benimle anlaştığınızda sizi o günü nasıl yaşıyorsanız, olduğu gibi fotoğraflarım. Bunu elbette estetik bir bakış açısı getirerek fotoğraflamaya gayret gösteririm. Düğün günü içerisinde 1-2 saatlik yaptığımız dış çekim esnasında ise yine sizi serbest bırakırım ama kimi çiftler yönlendirilmeye ihtiyaç duyarlar. Fotoğrafta daha estetik görünecek şekilde ufak tefek yönlendirmeler yapıyorum.

-Kamera karşısında rahat olmanıza yardımcı olması sebebiyle çekim gününden önce mutlaka çiftle buluşur, tanışır, sohbet ederim. Böylece çiftin tarzını anlamaya çalışır, çekimi de buna göre şekillendiririm.

-Mümkün olduğunda doğal ışık kullanırım.


derya engin düğün belgeseli fotoğrafçısı

Yapmadıklarım;

-Sizden tüm gün boyunca bana poz vermenizi istemem.

-Dış çekimlere aksesuvar getirmem. Her çiftin çekimi kendine özgü olmalıdır. 2 şemsiye, 3 yelpaze taşıyıp, bu objeleri gelin damatların eline tutuşturmaktan yana değilim. Çift çekimi esnasında aksesuvar kullanmak isteyen çiftlerime önerilerde bulunurum, onların kendilerine ait eşyalar kullanmalarını tavsiye ederim ki fotoğraflardaki eşyaların sizin için bir anlamı olsun.

-Sizden istemediğiniz, kişiliğinize, tarzınıza uygun olmayan değişik pozlar vermenizi talep etmem. İçinizden geldiği gibi, birbirinizle olan ilişkinizi gösteren pozlar her zaman çok daha doğal, samimi ve iyi kareler verir.

-Düğün günü pozlu çekimleri 1. derece aile, nedime ve sağdıçlar haricinde gerçekleştirmem. Düğün, nikah salonlarında bu iş için hazırda bulunan fotoğrafçılar bulunur ve gelen konuklarla çekimleri onlar gerçekleştirir.

-Zorunlu olmadığı müddetçe yapay ışık, flaş vs. kullanmam.

Sanırım şimdilik bu kadar. Daha aklıma gelirse bu yazıyı güncelleyebilirim.


derya engin destination wedding photographer
derya engin düğün hikayesi fotoğrafçısı
derya engin photography

#deryaenginphotography #brideandgroom #weddingphotographyistanbul #destinationweddingistanbul #bridephotos #istanbulweddingphotography #weddingphotographer #istanbulweddingphotographers #istanbulphotographer #istanbulweddings #photojournalism #istanbulweddingphotographer

115 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page