top of page

Evlilik Fuarı / Evlilik Dünyası 2017

Güncelleme tarihi: 21 Nis 2020


Evlilik Dünyası fuarı bu sene 3-5 Şubat 2017 tarihleri arasında İstanbul Harbiye Lütfi Kırdar Kongre Salonu'nda 15. kez kapılarını evlenecek çiftlere açtı ve biz de "derya engin photography" olarak bu sene ilk kez bir karar alıp bu evlilik fuarına katıldık.

Kendi düğünüm zamanında da gidip ziyaret ettiğim ve şu an Türkiye'deki hali hazırda en büyük evlilik hazırlıkları fuarında düğün öncesi çiftlerin ihtiyaç duyabileceği farklı bir çok sektörden markalar bir araya geliyor ve evlenecek çiftler için hepsini bir arada görmek büyük bir fırsat oluyor. Hem değişik markaları aynı yerde görüp karşılaştırabiliyor, hem de fuara özel indirimlerden yararlanabiliyorlar.

Biz de bir çifte bedava dış çekim yapmak için ufak bir çekiliş düzenledik standımızı ziyaret eden çiftler için.

Bunun dışında stand dekorasyonumuz ve fotoğraflarımızla ilgili çok güzel ve kıymetli yorumlar aldım. İlk defa böylesi büyük bir organizasyonda bu kadar çok insana açmış olduk kapılarımızı, dolayısıyla farklı kesimlerden gelen yorumlar bizim için çok değerliydi. Hep söylerim aslında; "Biz butik bir ekibiz ve belirli sayıda çifte hizmet veriyoruz." diye. Hala aynı şekilde hizmet vermeye devam edeceğiz. Yine bizi tercih eden çiftler butik ve kendilerine özel bir hizmet alacaklar ve ben ve ekibim bunun böyle olması için elimizden geleni yapacağız. Fuarda yer alma sebeplerimizden biri benim fuara gelen çiftlere "Bakın bir de böyle bir alternatifiniz var." deme isteğimdi sanırım:) Mesajımızın yerine ulaştığını düşünüyorum.

Bundan sonraki yazım ise Türkiye'deki düğün fotoğrafçılarına yönelik olacak. Dediğim gibi ilk defa böylesi büyük bir organizasyonda firma olarak yer alacak olmam sebebiyle biraz literatür taraması yaptım öncesinde. Fuara hazırlanırken bilinmesi gerekenler, yapılması gereken hazırlıklar, stand dekorasyonu, broşür hazırlama, sunum ve karşılama vb konularda Türkçe hiç bir yazıya rastlamadım maalesef. Bulduğum kısıtlı kaynaklar ise çok sıradan ve genel geçer bilgiler içeriyordu. Hele ki konu stand dekorasyonu olunca parlak lakeler ve metal sandalyeler, deri koltuklar ve cam sehpalardan oluşan modüler fuar standı dışında değişik bir şey sunan hiç kimseye rastlamadım. (Evet fuar standı ve dekorasyonu konusunda hiç yaratıcı değiliz ve hatta çok çok sıkıcıyız:P)

Dolayısıyla tüm araştırmalarımı İngilizceye çevirdim ve bir çok faydalı bilgiye rastladım, makale okudum ve bundan sonra yazacaklarımı ileride benim gibi fuara katılacak düğün fotoğrafçılarına ipucu vermesi için derlemek istedim.

Evlilik Fuarı vb fuarda stand açacak fotoğrafçıların bilmesi gereken hususlar:

-Katılacağınız evlilik fuarındaki stand yerinizi en az 4-5 ay önceden ayırtın ve anlaşmasını yapın. Bu 4-5 aylık sürecin en az 1 ayını sunum ve planlama ile geçireceksiniz.

-Standın fuar alanı içindeki yeri önemli! Benim standım-sonradan farkettiğim için- fuar giriş kapısının en ucundaydı, dolayısıyla beni sosyal medyadan bilen bir kaç takipçimden standımı bulamadıklarına dair mesaj aldım, üzüldüm. Kapıya yakın olmak/ya da en azından katılımcı sirkülasyonu fazla olan yerlerde olmak önemli.

-Standınızın dekorasyonunun nasıl olması gerektiğine karar verin. Benim en önemli kriterim standımın bir fuar standından ziyade bir evin odası gibi görünmesi idi. Tüm tercihlerimi de bu yönde yaptım. Standınızın ayrıca sizin fotoğraf yaklaşımı ve stilinizi yansıtması haneye güzel bir artı olarak kaydedilecektir. Websitemde yazıların bir kısmında hardal sarısı rengi kullandığım için ilk başta duvarları hardal sarısı yapma fikriyle yola çıktım ama sonraları bu fikirden fotoğrafların önüne geçme ihtimali olduğu için vazgeçtim. Sonuçta bir fotoğrafçı olarak ürünlerimi gelen ziyaretçilere ilk sunacağım yer sadece duvarlar olacaktı, dolayısıyla bunu daha akıllıca kullanmaya karar verdim. Photoshop ve Lightroom kullanırken fon rengini her zaman beyaz ya da gri ayarlarım, bu benim için hem fotoğrafın beyaz ayarını görmeme yardımcı olur, hem de göz yormaz. Ayrıca gri renge bayılırım! :) Bu sebeple 2. alternatifim gri duvar olarak kararımı verdim. Böylece üstünde sergileyeceğim fotoğraflar daha ön plana çıkacaktı. Dolayısıyla duvar renginizi beyaz-gri-siyah skalasında seçerseniz üstünde sergileyeceğiniz fotoğraflar daha ön plana çıkacaktır.

-Tabi fuara girme kararı alıp da stand dekorasyonu için biraz araştırma yapınca ufak stand firmaları ve sundukları ürünler hakkında ister istemez bilgi sahibi oluyorsun. Ben standım bütün duvarlar varmışçasına, aralarında alüminyum parçalar olmadan kurmak istiyordum, buna ahşap stand deniyor ama bunun maliyeti 3 katına çıkardığını öğrenince maalesef modüler standa döndüm. 2 metrelik paneller sayesinde yine de istediğim görüntüden çok uzaklaşmadım sayılır. Seçtiğim fuar stand firması sağolsun bu konuda çok yardımcı oldu. Buradan Neslihan hanım'a selamlar ;)

-Fuar stand ve dekorasyon için bütçeniz varsa bu işin profesyonelleri ile iletişime geçip aklınızdakileri paylaşarak sizin için en uygun tasarımı yapmalarını sağlayabilirsiniz.

-Standımın davetkar ve gelenleri içine çeken bir şekilde dekore edilmesini amaçladım. Dış köşelere masalar koyarak çiftler ile aramıza set çekmek istemedim. Amacım çiftler gelsin, içerideki fotoğraflara yakından baksın, fotoğraf albümlerimizi incelesin idi. Ayrıca bir ev sıcaklığına sahip olması için yine kendi stilime uygun mobilyalara ihtiyacım vardı. Bu aşamada muhteşem işlere imza atan HAMM Design'ın ellerine bıraktım kendimi. Fuarda stand açacak olmaları sebebiyle ilk iletişime geçtiğim firma oldular ve çok ilgili karşılandım. "derya engin photography" çiftleri ile HAMM Design müşterilerinin bazı konularda benzer olduklarını düşünüyorum. Benim fotoğraf çekerken amacım "zamansız" kareler üretmek. Yani çiftler 10-15 sene sonra dahi dönüp fotoğraflara baktıklarında şunu demelerini istemiyorum; "Ya o zaman şöyle çekilme modasına biz de uymuştuk. O zaman öyleydi." Dolayısıyla bana gelen çiftlerim o zaman moda olan neyse onu tercih ediyorlarsa bile uyarıyor, yaptıkları seçimlere önerilerde bulunuyorum ve yine zamansız kareler yakalama peşinde oluyorum. Aynı bakış açısının HAMM'da da olduğunu gördüğüm için gönül rahatlığıyla doğru seçim yaptığımı söyleyebilirim. Ürettikleri masif ahşap mobilyaların birbirinden güzel olmasının yanı sıra, evladiyelik ve zamansız olması da beni cezbetti. Muhammet bey de standım için çok efektif bir mobilya dekorasyonu ile geldi ve standım son şeklini böylece almış oldu.

-Tabi standınızın konumu kadar metrekaresi ve kaç cephesinin açık olduğu da önemli. Tüm fuarlarda olduğu gibi metrekare başına para ödüyorsunuz. Ben hem içeride 2-3 farklı çifti ağırlayabileceğim kadar alan olsun istiyordum, hem de 2 cephesi açık olsun istiyordum çünkü tek cephesi açık olan standlar istediğim ferah görüntüyü sunmayacaktı. (Bu fuarda tek cepheli standlar genelde fuarın anlaşmalı olduğu fuar stand firması tarafından kuruluyor ve beyaz modüler duvarlar ile üstü kapalı olarak teslim ediliyor-ki bu benim tercih ettiğim bir şey değildi.) Dolayısıyla bana önerilen 2-3 farklı seçenekten 2 cephesi açık, 18 metrekarelik alanı seçtim.

-Fuar süresince ben ve ekipten asistanlarım ve video ekibim gelen çiftleri güler yüzle standımıza davet ettik, çekilişe katılmaları için yönlendirdik ve istekleri dahilinde çekimlerimizle ilgili bilgi verdik. Bu süreç içinde 12 metrekareden büyük bir standınız varsa en az 2 ya da 3 kişi olmanızı tavsiye ederim çünkü kalabalık oluyor ve siz bir çiftle görüşürken diğer çiftler beklemek istemedikleri için geçip gidebiliyor.

-Fuarda en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan biri standınıza gelen çiftlerle sağlıklı iletişim kurmak, onların verdikleri bilgiler dahilinde de doğru çekim bilgilerini sunmak. Bunun için de standınızda duracak kişilerin tüm çekim, albüm ve teslim detaylarına hakim olmaları gerekmekte. Standımda benimle birlikte duran biricik asistanım Hande, Hilal, Deniz ve Hilal(Evet 2 tane var:)'e çok teşekkürler;)

-Ben broşürlerimi kendi paketlerimi tanıtıp, şöyle harikayız, böyle müthişiz yazmak yerine çiftlere yardımı dokunsun ve fikir versin diye "Evlenecek çiftler için düğün fotoğrafçısı seçme rehberi" olarak hazırladım ve bununla ilgili çok da güzel geri dönüşler aldım. Sanırım doğru bir seçim yapmışım:) "Pazarlama açısından çok yanlış yerde duruyorsun, broşürün seni tanıtması gerek." yorumlarını "O broşürde tarif edilen mükemmel profesyonel düğün fotoğrafçısı zaten benim:)" diye yanıtlayarak geri püskürttüm;)

-Ben broşürlere fiyat bilgisi girmedim çünkü dediğim gibi broşürleri düğün fotoğraf ve video hizmetleri hakkında bilgi verecek şekilde hazırlamıştım. Ama bunun dışında standa gelip de gerçekten yaptığımız işlerle ilgilenen çiftlere vermek üzere tüm paket detayları ve fiyat bilgilerimizi içeren bir yazı hazırladım ve bunu 1 sayfalık A4 olarak fotokopiyle çoğalttım ve sadece bilgi almak isteyen çiftlerle paylaştım. Bunu siz isterseniz broşürünüz üzerinde de paylaşabilirsiniz ki çoğu firma bu şekilde yapıyor.

-Bunu başka bir yerde okumuştum; "Ne çekmek istiyorsan onu göster." Standımda sergilediğim fotoğrafları hep bu süzgeçten geçirerek seçtim. Tarz olarak belgesel çekimlerin peşinde olsak da aslında amacımız sade, doğal, samimi ve naif kareler üretmek. Bunun için bir fotoğrafı iyi çekmenin yanı sıra çekilen çiftin de seçimleri çok büyük rol oynuyor. Ne tarz düğünler çekmekten keyif alıyorsanız çiftlere o tarz fotoğraflar göstermeniz hedef kitlenizi belirlemede büyük rol oynayacaktır.

-Her geçen standınıza gelecek ve sizi beğenecek diye bir kural yok. Nasıl ki ben de kimi fotoğrafçıları beğenip kimilerini beğenmiyorsam, onlar da buna göre davranacak ve kimileri sadece bakıp geçecek. Bu aslında iyi bir şey, size hitap etmeyen çiftler boşuna zamanınızı almamış oluyorlar;) Fuardaki diğer firmaları da düşman/rakip olarak görmeyin ve hatta gidin beğendiklerinize şans dileyin. Ben öyle yaptım mesela. Benim dışımda işlerini gerçekten beğendiğim bir kaç fotoğraf firmasının standına gittim, kendilerini beğendiğimi söyledim, ayak üstü sohbet bile ettik. Tek "harika" ben değilim, en azından bunun da farkındayım ;)

-Son olarak kendiniz olun. Sizin stiliniz dışında, istemediğiniz tarzda çekimler düşünen çiftler olacaktır. Bu çiftlere hizmet sunup sunmamak elbette size kalmış. Biz ekipçe tarzımızın çok da dışına çıkmıyoruz bir süredir çünkü bunu seçme lüksümüz var. Ama kendiniz gibi olduğunuzda size gelecek çiftler de zaten sizin istediğiniz çekimleri talep edecektir ve birbirinizi anlamak daha kolay olacaktır. Ben bu fuarda çok güzel çiftlerle tanıştım ve hatta bazılarıyla harika ve sıradışı çekim planları yaptık bile. Şimdi önümüzdeki sezon bu çekimleri gerçekleştirmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.

-Eğer ki yakın gelecekte fuara katılmayı düşünüyorsanız ve yukarıda belirttiklerim dışında aklınızda sorular varsa bana telefon ya da maille ulaşabilirsiniz, bildiğim bir konuyla elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Ne demişler; sharing is caring! (Paylaşmak değer vermektir.)

Derya


Evlilik fuarı
Evlilik fuarı
Evlilik fuarı 2017
evlilik dünyası
evlilik dünyası
evlilik dünyası
düğün fuarı
düğün fuarı
düğün fuarı
derya engin photography
derya engin photography
derya engin photography
derya engin photography
derya engin photography
derya engin düğün fotoğrafçısı
derya engin düğün fotoğrafçısı
derya engin düğün fotoğrafçısı
derya engin düğün fotoğrafçısı
istanbul düğün fotoğrafçısı
istanbul düğün fotoğrafçısı
istanbul düğün fotoğrafçısı
istanbul düğün fotoğrafçısı
istanbul düğün fotoğrafçısı
düğün fotoğraf albümleri
düğün fotoğraf albümleri
düğün fotoğraf albümleri
düğün fotoğraf albümleri
istanbul evlilik fuarı
istanbul evlilik fuarı

Masadaki terrarium Maya Terrarium'a ait ;)

istanbul evlilik fuarı

Konsol HAMM Design (Evet çok seviyoruz!) ve vazodaki el buketi Gülcan Geçid'in ellerinde çıkma.

istanbul evlilik fuarı
istanbul evlilik fuarı

Minnoş asistanım Hande :)

düğün fotoğrafları

Evlilik Fuarı'nın en genç katılımcısı 23 aylık Deniz oldu ;) Kızım diye demiyorum, kendisi herşeyi beğenmez ama bizim standı beğendi. (En çok kurabiyeleri ;) )

düğün fotoğrafları
düğün fotoğrafları
düğün fotoğrafları

Burada sevgili fotoğrafçı dostum Deniz Bulut'a poz veriyordum. (Fotoğrafların bir kısmı O'nun ellerinden çıkma)

düğün fotoğrafçısı seçimi
düğün fotoğrafçısı seçimi

Evet, konuştum da konuştum. (Meğer ne çok anlatacaklarım varmış:P)

düğün fotoğrafçısı seçimi
düğün fotoğrafçısı seçimi
evlilik dünyası fuarı
evlilik dünyası fuarı