top of page

Sosyal Medya ve İletişim / Düğün fotoğrafçısı sorunları

Güncelleme tarihi: 21 Nis 2020düğün fotoğrafçıları

Dostlar, yurttaşlar, Romalılar!

Ve hatta sen düğün hazırlığında olup da haftanın 5 günü sabah 9 akşam 5 çalışan, yemek ve uykuyu çıkardığımızda düğün hazırlığı için çok çok az zamanı kalan ve herşeyi bu kısıtlı sürede yapmaya çalışan evlilik arifesindeki güzel kardeşim; dinleyin!

- Fiyatlarınız ne kadar?

(Kaç vereyim abime?)

-Kaç para?

(Size de merhaba, ben iyiyim teşekkürler, siz nasılsınız? )

-Ne kadara çekiyorsunuz?

(Ne kadar dersen o kadara çekiyorum. Aslında en çok bu tarz diyaloglardan çekiyorum.)

-Dış çekim ücreti ne kadar?

(Tarih? Yer? Şehir? Neyin dış çekimi? Siz kimsiniz? Ben kiminle konuşuyorum?)

-Benim bütçem 200 lira.

(O paraya anca resminizi halıya dokuruz, resmi siz göndereceksiniz ama.)

Bunların hepsi bana yöneltilen ilk iletişim cümleleri...

(Hayır -biri hariç -altındaki cevapları vermedim ama içimden geçenler tam anlamıyla bu şekilde.)

Evet anlıyorum; düğününüz var ve yoğunsunuz. Tamam çok da az zamanınız var, evet onu da biliyorum nişanlınız fotoğrafçıyı sen hallet dedi ve siz de bir an önce "halletmek" istiyorsunuz. Evet bizim dışımızda onlarca kişiyle görüşüyorsunuz. Bunların hepsini anlıyorum ama 1 saniyelik bir "Merhaba" çok şeyi değiştiriyor emin olun. Ve aslına bakarsanız içinde yaşadığımız uygar dünya adına selam vermek bir gereklilik. Yani yukarıdakilerin hiç biri bahane değil.

İşin ilginci en az 11-15 senelik bir temel eğitim-öğretime maruz kalmış, çoğu beyaz yakalı çalışan kişilerden bile geliyor böylesi mesajlar. Oysa ki hepimize ilkokul sıralarında yazdırdılar o "Sevgili ..." diye başlayan ve sonrasında anneye-babaya, halaya- dayıya verilen mektupları. Elbette ki herkesin bir bütçesi var fotoğraf ve video hizmetlerine ayırdığı ama ilk hitap da önemlidir ;)

Daha çok kısa bir süre önce yaşadım benzeri bir durumu. Mesajlarda hadi alıştık da telefonda böylesini ilk defa yaşadım -ve sanırım şu an bu yazıyı kaleme almama sebep olan ve son noktayı koyan telefon görüşmesi şöyle gerçekleşti:

Ben: Alo

X: Alo

Ben: Buyurun.

X: Çekim kaç para?

Ben: Ne çekimi?

X: Dış çekim.

Ben: Ne dış çekimi? (Bunun nişanı var, Save the Date' var, düğünü var, özel günü var, yıl dönümü var.)

X: Bizim düğün olacak da, dış çekim istiyoruz.

Ben: Bilgi verirseniz ona göre yardımcı olurum. Düğün ne zaman, nerede, ne kadar bir çekim istiyorsunuz? (Benden istediğine emin misin, hiç oralı durmuyorsun:P)

Sonrasında "O gün doluyuz." diyerek telefonu kapattım. Evet gerçekten istediği tarih doluyduk ama bu telefon görüşmesi başka türlü başlasaydı, o kişiye istekleri dahilinde farklı önerilerde bulunabilir ya da bildiğim iyi düğün fotoğrafçılarına yönlendirebilirdim.

Tamam kısa yoldan direkt bilgiye ulaşmak istiyorsunuz ama bir düğün fotoğrafçısına mesaj attığınızda, mail yazdığınızda ya da telefonla aradığınızda karşınızdaki kişinin aynı sizin gibi bir insan olduğu gerçeğini unutmayınız.

Yani beni telefonla aradığınızda aynı sizin gibi konuşan, düşünen "gerçek" bir insanla diyaloğa giriyorsunuz ve "Alo"dan sonra ilk duyduğum kelime "Çekim ne kadar?" olduğunda bir otomatik operatör edasıyla "Düğün için bire, doğum için ikiye basınız." diyesim geliyor. Ayrıca emin olun, siz de kısa bir süre içinde onlarca telefon görüşmesi yapmış olabilirsiniz ama biz de bir tek sizinle konuşmuyoruz. Hatta işim gereği ben, bana ulaşan tüm gelin ve damatlara uzun uzadıya verdiğim hizmetleri nasıl sunduğumu tüm detaylarıyla anlatıyorum ki aklında bir soru işareti kalmasın. Şu durumda aslında biz de aynı bilgileri tüm çiftlere defalarca uzun uzadıya anlatıyoruz. Ayrıca "Fiyatınız ne kadar?" sorusu ile açılışı yaptığınızda karşınızdakinde şöyle bir algı oluşuyor: Tek kriterim fiyat. Bakış açısı, sanat anlayışı, hizmet sunuş biçimi ve kalitesi, bize uyup uymadığı ilgilendirmiyor. Ucuz olsun da gerisi önemli değil. Ayrıca siz(fotoğrafçı) amacımıza(düğün fotoğrafı) ulaşmamızı sağlayacak bir araçsınız.(Fotoğraf makinesinde tuşa basacak kişi). Fiyatınız ne kadar?

Ve açıkcası çoğu profesyonel böylesi bir tavırla karşılaştığında demoralize olur, bir kısmı sizinle çalışmayı reddeder.

Düğün piyasası günümüzde ciddi büyüklükte bir pazardır. Düğün mekanından gelinliğe, el buketinden gelin makyajına, düğün organizasyonundan fotoğraf çekimine kadar geniş yelpazede hizmet sunan bu insanların hepsi de siz iletişime geçtiğiniz andan itibaren "size özel" hizmet sunacak profesyonellerden oluşur. Yani bakkala girip de "Şu çokomik kaç para?" diyebilirsiniz. Çünkü orada bir ürün alacaksınızdır ve bu ürün size özel hazırlanmış bir şey değildir. Siz ürünü aldığınız vakit satıcı ile işiniz biter. (Gerçi onda bile çokomik diyerek ne istediğinizi belirtiyorsunuz. Çekim kaç para? deyince biz bir şey anlamıyoruz.)

Ama bir hizmet satın almak istediğinizde işler değişir. Bu kişi düğün fotoğrafçısı da olabilir, gelin el buketini yapacak kişi de olabilir, gelinlik veya düğün saç ve makyajınızı yapacak kişi de olabilir; bu kişilerin size doğru hizmeti sunabilmesi için önce sizi tanıması, isteklerinizi bilmesi, sizden bilgi alması gerekir ki doğru hizmeti sunsun. Gelinlik seçerken nasıl bir şey istediğinizden bahsedersiniz, eteği, danteli konusunda fikir alışverişinde bulunursunuz, ölçülerinizi verirsiniz ki istediğiniz gibi gelinliğiniz olsun. Aynı şekilde düğün fotoğrafı için hizmet almadan önce de iletişime geçeceğiniz fotoğrafçıya düğün tarihinizi, düğün yerinizi, konseptinizi ve aklınızdaki çekim türünü anlatarak başlamak sağlıklı bir iletişim için ilk adım olacaktır. Çünkü çoğu iyi düğün fotoğrafçısı düğünlerini aylar önce rezervasyon alarak tarihlerini kapatırlar. Bu durumda ilk bu bilgileri vermeniz fotoğrafçınızın uygun olup olmadığını öğrenmenizi sağlayacaktır. Sonrasında ne tür fotoğraflarıdan hoşlandığınızı belirtip düğün günü çekim programı üzerinden ilerlersiniz. Bunun sonraki aşaması ise fotoğrafçınızla yüz yüze görüşmek ve gerçekten birbirinizi anladığınızı test etmekten geçer. Sonuçta hayatınızdaki en özel günlerden birisini görüntülemesi için kendinizi ellerine bırakacaksınız. Dolayısıyla işin içinden bir profesyonel olarak siz düğün arifesindeki çiftlere naçizane önerim: Düğün fotoğrafçısı bir insandır ve size düğününüzden sonra kalacak yegane anıları sunacak kişidir; medeni dünya adına selamı sabahı eksik etmeyiniz, bunun bilincinde iletişime geçmeniz size istediğiniz tarzda düğün fotoğrafı olarak geri dönecektir ;)

Sevgiler,

Derya Engin

Aşağıdaki fotoğraflarda;

1 no'lu karede gelinlik: Oleg Cassini

2 no'lu karede gelin saç ve makyaj ekibi: Jonats Couture

3 no'lu karede gelin el buketi: Gülcan Geçid


Düğün fotoğrafçısı sorunları
Düğün fotoğrafçısı sorunları
düğün fotoğrafçıları

#belgeseldüğünfotoğrafçısı #düğünfotoğrafçısısorunları #düğünfotoğrafçısıolmanınzorlukları #sosyalmedya #iletişim #sosyalmedyadailetişim #düğünsektörprofesyonelleri

511 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page