top of page

Düğün mekanınızın anlaşmalı fotoğrafçısı varsa

Güncelleme tarihi: 21 Nis 2020


düğün mekanları

Bana mail ya da telefonla ulaşan çiftlerle bir süre sonra-telefonda yaklaşık 30-35 saniye civarında- konuşma ister istemez şuna dönüyor:

Ben: Düğününüzde tüm gün bir belgesel düğün çekimi mi düşünüyorsunuz?

X: Hayır Derya hanım, bizim düğün mekanının anlaşmalı fotoğrafçısı varmış...

Bu cümleyi o kadar çok duyuyorum ki, inanamazsınız. Ya da inanırsınız çünkü eğer ki siz de bir şekilde düğün arifesindeyseniz ve düğün mekanınızı seçmiş ya da seçme aşamasındaysanız zaten mekanlarla görüşmelerde bu belirtilmiştir: Bizim anlaşmalı fotoğrafçımız var, dışarıdan fotoğrafçı getiremezsiniz.

Kısa ve net. Oysa ki fotoğraf gibi, engin bir sanat dalına dahil, sonsuz çeşidi olan ve her biri bambaşka zevke hitap eden bir hizmeti zorlamak akıl alır gibi değil elbette ve bana çok mafya usulü gelmekte. "Beğenmesen de fotoğraflarını bunlar çekecek, beğenmiyorsan git başka yerde düğün yap." tavrı hiç bir zaman kabul edilemese de konu düğün olunca çiftler de bu ve benzeri yüzlerce şeyle mücadele etmek durumunda kaldıklarından bir süre sonra pes ediyorlar.


düğün mekanları

Yurtdışında ise durum tamamen farklı şekilde işliyor. Çift bir mekanı tuttuğunda tamamen çıplak olarak olarak tutuyor ve mekanı hem kendi zevkine göre dekore ediyor, hem istediği yemek/catering şirketiyle çalışabiliyor, hem de düğün günlerine dair hizmet alacakları tüm profesyonelleri kendileri özgürce seçebiliyor.

Özellikle İstanbul'da işler biraz daha zorlayıcı. Mekanın lokasyonu mükemmel iken, yemek ve fotoğraf hizmeti kötü olmasına rağmen bu kalemleri değiştiremiyorsunuz. Ya ister istemez bu hizmetler içinde anlaşıyorsunuz ya da başka yer arayışına giriyorsunuz.


düğün mekanları

Hatırlıyorum da ben evlenirken eşimle ilk kriterimiz mekanın anlaşmalı bir fotoğraf ve video ekibi olmamasıydı. Nitekim çok aradık ama bulduk da :)

Bu düğün mekanlarının her şeyi bir paket yapıp sunması olayı çok uzun bir konu aslında ve bundan muzdarip olan binlerce çift ve fotoğrafçı adına buraya neler neler yazarım da susuyorum:)

Esas konumuz siz çiftlerin düğün günü istediği fotoğrafçı ile nasıl çalışacağını anlatmak olacak. Güzel haber vereyim; yapabilirsiniz:)

Bir düğün günü dediğimizde aslına bakarsanız hemen hemen benzer aşamaları oluyor:

-Gelin çıkarma seremonisi

-Gelin/damat hazırlıkları

-Dış çekim

-Nikah ve ilk dans

-Düğün gecesi

Tabi bu yukarıdaki aşamalar her çifte göre sıralama ve zamanlamada değişkenlik gösteren ögeler ama genele baktığımızda aslında sadece son 2 aşamasında siz düğün mekanında oluyorsunuz. Dolayısıyla düğün günü sabah kahvaltınızla, görkemli ya da sade gelin alma töreniyle, otelde/kuaförde hazırlanmasıyla ve sonrasında dış çekimiyle akşam muhtemelen 7'ye ya da 8'e kadar aslında düğün mekanının fotoğrafçısıyla çalışmak gibi bir zorunluluğunuz bulunmamakta ve özellikle de düğün gününüzü olduğu gibi, belgesel bir bakış açısıyla belgelenmesini istiyorsanız esas gün içerisinde yukarıda bahsettiğim aşamalar büyük önem arzetmekte. Gelin ve damadın hazırlanırken yaşananlar, aileler ve arkadaşlarla konuşmalar, gülüşmeler, düğün gününüze dair ufak detaylar, düğün heyecanınızın yüzünüze yansımaları hep bu aşamalarda kaydedilir.

Dolayısıyla düğün gününüzü bir bütün olarak ele aldığımızda, güne sabah 9 gibi başladığınızı varsayarsak, sabah 9 - gece 12 arasının sadece son 4 saatinde düğün mekanında olacaksınız. Geriye kalan 8-9 saatte istediğiniz fotoğrafçıyla çalışmakta tamamen özgürsünüz;)


istanbul düğün belgeseli fotoğrafçısı

Bir diğer iyi haberim ise şu: Belgesel düğün fotoğrafçıları ile mekan anlaşmalı fotoğrafçılar temelde tamamen farklı işler yapıyorlar ve aslında sizin o hizmete de ihtiyacınız var. Dolayısıyla güne seçtiğiniz fotoğraf/video ekibi ile başlayıp, düğün akşamı mekandan o hizmetleri alarak devam edebilirsiniz.

Çiftler genellikle mekana "Kendi fotoğrafçımızı getirebilir miyiz?" diye sorduklarında mekanlardan hayır cevabı almalarının sebebi bizim onların verecek oldukları hizmetlerin aynılarını verecek olmamızı düşünmeleri ki bu aslında doğru değil.

Düğün mekanının anlaşmalı olduğu fotoğraf/video ekiplerinin verdikleri hizmetler temelde şu şekildedir:

-Düğün töreni başladığı andan itibaren gelin ve damadı konuklarla poz verdirerek, ellerinde tepe flaşlı fotoğraf makineleriyle çekerler. Bir nevi şipşak fotoğraf hizmeti verirler. Gecenin sonunda hem çift, hem de konuklar birbirleriyle çekilmiş fotoğrafların baskılarını ücreti karşılında alabilirler.

Bunun dışında genelde verilen temel video hizmeti de şu şekildedir: Bir omuz kamerası ile bir video elemanı geceyi kesintisiz olarak kaydeder ve gecenin sonunda pistte oynayanlar ve masada oturan tüm konukların göründüğü ortamala 1-3 saatlik bir videoyu çifte sunar.

Bunlar dışında tabi Jimmy Jib, barkovizyon, photo booth gibi başka hizmetleri de olabilir.

Yukarıda saydığım bu hizmetler aşağı yukarı her düğün mekanında benzer şekilde sunulur çünkü bildiğiniz üzere her hangi bir sanat kaygısı ile görüntülenmez, hatıra amaçlı olarak belgelenir. Dolayısıyla sizin için bu hizmetleri mekandan almak ile dışarıdan benzer hizmeti sunan bir yerden almak çok büyük bir fark yaratmayacaktır.

Düğün gecesi, saat 20 ile 24 arası diyelim , bu ekip sizin konuklarla pozlu fotoğraflarınız çekerken ben ve ekibim ise yine aynı belgesel bakış açısıyla düğün mekanında gelin ve damat arasında, konuklar arasında gelişen anlık ve doğal anları belgeleme peşinde oluruz. Mesela çiftimin düğün yemekleri esnasında öpüştükleri şu kare benim için paha biçilemez bir karedir (Ve emin olun hiç bir düğün mekanının anlaşmalı fotoğrafçısı böyle bir kare çekmez, hatta düşünmez ile. Onlar genelde "Evet şimdi herkes bakıyor, çekiyorum 2-3!" şeklinde yönlendirmelerle hareket ederler.)


belgesel düğün fotoğrafı

Dolayısıyla eğer ki düğün mekanınıza kendi fotoğraf ve video ekibinizi getirmek istediğinizi ama kendilerinin anlaşmalı olduğu olduğu ekipten de yukarıda bahsettiğim "Düğün gecesi hizmetlerini" alacaklarını net bir şekilde belirtirseniz pek sorun çıkacağını sanmıyorum. Sonuçta hem onların hizmetlerini almış olacaksınız, hem de kendi gönlünüzdeki fotoğraf ve videolara seçtiğiniz ekip tarafından sahip olacaksınız. Düğün esnasında seçtiğiniz belgesel fotoğraf/video ekibinin hiç bir şekilde onların yaptıkları işi engellemeyeceğini de belirtirseniz akıllarındaki şüpheyi gidermiş olursunuz.

Eğer düğün mekanının anlaşmalı hiç bir ekibi yoksa zaten şanslı azınlıktasınız ve istediğiniz ekiple gönül rahatlığıyla çalışabilirsiniz. Hatta biz dahil bir çok fotoğrafçının yine şipşak fotoğraf ve düğün gecesi aktüel kamera hizmeti veren ekibi vardır, bunları ek olarak da talep edebilirsiniz.

En son önerim ise; seçtiğiniz mekan hiç bir şekilde gece boyu çekime izin vermiyorsa biz genelde sizin düğün mekanına gelişinize kadar tüm süreci yine belgeliyor ve gece çekimini mekan içindeki ekibe bırakıyoruz. Çoğu mekana "Bizim belgesel düğün fotoğrafçımız var, düğün günü hikayesini tamamlaması adına nikah ve ilk danstan 3-5 kare alıp gidecek." derseniz de şu ana kadar "Hayır!" diyenine pek rastlamadık, onu da dip not olarak belirtelim.

Tüm çiftlerin gönlünce eğleneceği bir düğün geçirmeleri dileğiyle.

Sevgiler,

Derya


istanbul düğün belgeseli fotoğrafçısı
Polonezköy Leonardo düğün fotoğrafçısı
Aslı Tunca Hotel düğün fotoğrafları
istanbul düğün belgeseli fotoğrafları
istanbul düğün belgeseli fotoğrafları
istanbul düğün belgeseli fotoğrafları
istanbul düğün belgeseli fotoğrafçısı
istanbul düğün belgeseli fotoğrafçısı
düğün organizasyonu
düğün organizasyonu
düğün organizasyonu
düğün hikayesi
düğün hikayesi
düğün hikayesi
düğün hikayesi
düğün belgeseli
düğün belgeseli

#düğünbelgeseli #düğünfotoğrafçısısorunları #düğünfotoğrafçısı #istanbuldüğünfotoğrafçısı #düğünmekanfotoğrafçıları #anlaşmalıdüğünfotoğrafçıları #konseptçekim #düğünhikayesi #anlaşmalıdüğünfotoğrafçısı

807 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page