top of page

Harika düğün fotoğrafları için dikkat etmeniz gereken 10 ipucu

Güncelleme tarihi: 3 Nis 2020düğün fotoğrafçısı nasıl seçilir

Düğün tarihinizi belirlediniz: Tebrikler!

Şimdi düğün mekanınızdan konsept belirlemeye, gelinlik modelinden düğün fotoğrafçınızı seçmeye uzun bir yolun başında duruyorsunuz. Bu yazıda irdeleyeceğimiz bölüm- yazarının bir düğün fotoğrafçısı olduğunu hesaba katarsak;)- elbette ki son madde.

1 - Beğendiğiniz fotoğraf stilini belirleyin.

İlk ve en önemli madde budur desek yanlış olmaz. Nitekim onlarca farklı yaklaşım, bir kadar da değişik fotoğraf ve video çekim tekniği var. Ülkemizde ise "düğün fotoğrafı" dendiğinde 2 ana grup ortaya çıkıyor:

Düğün günü belgesel fotoğraf çekimi; Bu tarz çekimler düğün günü sabah gelin ve damadın hazırlıklarıyla başlar ve genelde düğün sonunda biter. Bu şartlar altında düğün fotoğrafçınızı gelinden/damattan daha çok göreceksiniz- o sebeple fotoğrafçı seçiminiz kritik öneme sahip. Düğün günü hikayesi, düğün günü belgeseli gibi bir çok şekilde adlandırılan bu çekimlerde siz düğün gününüzü fotoğrafçıya genelde poz vermeden olduğu gibi yaşıyorsunuz ve fotoğrafçınız da bu anları doğal bir şekilde fotoğraflıyor. Tabi gün içinde belirlenen bir zamanda 1-2 saatlik bir çift çekimi (dış çekim) de yapılıyor. Düğün hikayesi de kendi içinde belgesel, klasik ve artistik olmak üzere 3 ana gruba ayrılıyor. Bu gruplarla ilgili detaylı bilgi için şu blog yazımıza gidebilirsiniz: Link

Düğün dış çekim: Bu ise gerek düğün günü, gerekse düğün günü dışında fotoğrafçınızla belirlediğiniz bir ya da bir kaç lokasyonda gelinlik ve damatlıkla gerçekleştirilen ortalama 2-3 saatlik çekimlerdir. Bu çekimlerde amaç çifti tek veya beraber pozlu fotoğraflamaktır. Biz son zamanlarda dış çekimleri özellikle hafta içi yapar olduk, bunun gidilen mekanların daha sakin olmasından tutun, ışığın iyi olduğu saatleri doğru kullanma gibi bir çok avantajı var.

Yukarıda belirtilen her iki alanda da çekim yapan çok iyi isimler mevcut. Ülkemizde düğün günü / düğün günü dışı yapılan çift çekimleri/dış çekimler çok daha yaygın ve düğün günü tüm gün çekimlerine nazaran daha ekonomik olması sebebiyle daha çok tercih edilmekte. Doğal olarak bu tarz hizmeti sunan fotoğrafçılar da daha fazla. Düğün günü hikayesi belgeleyen fotoğrafçılar ise biraz daha kısıtlı. Özellikle istediğiniz tür bu ise erken davranmanızda fayda var. Ya da bir sonraki madde diyelim:)

2- Erken kalkan yol alır.

Büyük fotoğraf stüdyoları bünyelerinde birden fazla fotoğrafçı barındırır ama bu işi butik şekilde yapan freelancer fotoğrafçılar-ki pastanın büyük bir kısmı bu bölümdedir- aynı tarihte sadece 1 çifte hizmet verebilirler. Bu sebeple evlilik tarihiniz belli olur olmaz ilk halletmeniz gereken maddelerin başında düğün fotoğrafçısı ve videografını ayarlamak gelmelidir. Biz mesela her sene çok tercih edilen nice tarihleri defalarca geri çevirmek zorunda kalıyoruz. Siz siz olun, bu işi sonra hallederiz demeyin.


düğün dış çekimi nasıl yapılır

3 - Bütçenizi belirleyin.

Düğün planlamanıza başladığınızda genelde ilk belirlenenler düğün tarihi ve mekanıdır. Sonrasında ise gelinlik damatlık seçimleri gelir. Düğün mekanı ve gelinlik için ayırdığınız bütçeler aslında fotoğraf ve videoya ayırmanız gereken bütçeyi de belirler. Doğrusu; gelinliğinize ne kadar para veriyorsanız fotoğrafa da en az gelinliğe ayırdığınız miktar kadar bütçe ayırmaktır. Burada fiyatlar bin TL ile 20 bin TL arasında çok uçlarda değişkenlik gösterdiği için en azından size bir fikir verecektir. Eğer ki sadece bir nikah ve ortalama 1000-2000 TL arasında bir gelinlik tercihiniz varsa fotoğraf ve video bütçenizin aşağı yukarı bu miktarda olması sizi zorlamayacaktır. Ama düğününüz Polonezköy'de yemekli bir düğün olup da, 8 bin -10 bin aralığında bir gelinlikle boy gösterecekseniz ve fotoğrafta ucuz arayış peşindeyseniz düğün bütçenizi akıllıca yönetmiyorsunuz anlamına gelir. Zira o görkemli düğünü ve gelinliği fotoğraflayacak ekibin kalitesi ve yetkinliğine ihtiyacınız vardır ve paranız olmasına rağmen bunu doğru yere harcamıyorsunuz demektir.

4 - Sözleşme imzalayın.

Ülkemizdeki sıkı rekabet sebebiyle bazen hizmet aldığınız kişiler sırf işi alabilmek adına her şeye "Tamam" diyip son dakika sizin canınızı sıkabilirler. (Hepimizin başına gelmiştir. Bu durum çok tanıdık değil mi? ) Son dakika sürprizleriyle karşılaşmamak adına fotoğrafçınızla da neyi, nasıl, ne zaman teslim edeceğini netleştirip bunu yazılı olarak belirtirseniz yasalarca da korunmuş olursunuz. Sonuçta hayatınızın en önemli günlerinden birini kendilerine emanet edeceksiniz.


gelin damat fotoğraf çekimi

5 - Sizin için doğru fotoğrafçıyı seçin.

Herkesin doğrusu kendine, değil mi? En iyi düğün fotoğrafçısı diye bir şey yoktur. Benim favori rengim kırmızı iken sizinki yeşil olabilir. Düğün fotoğrafçıları da gerek karakterleri gerekse çekim stilleri sebebiyle kırmızıyla yeşil kadar farklılık göstermektedir. Eğer ki çift ile fotoğrafçı birbirlerini tam olarak anlamazlarsa ortaya çıkacak sonucun içinize sinmesi pek mümkün olmayabilir. Seçtiğiniz fotoğrafçı ile aynı dili konuşmanız ve hatta benzer hayat anlayışında olmanız işlerinizi daha da kolaylaştıracaktır. Sonuçta gelin ve damat olarak birbirinizden daha fazla fotoğrafçınızı göreceksiniz. (Kesin bilgi bu;))

Bütçe elbette önemli ama seçimde ilk kriteriniz pozitif elektrik ve birbirinizi anlamak olmalıdır.

6 - Fotoğrafçınızın websitesi ve bloğunu inceleyin.

BLOG ÖNEMLİDİR.

Özellikle yurdumuz topraklarında her gün yeni bir fotoğrafçı ortaya çıkıyor. Dijital teknolojinin gelişmesi ve ulaşılabilir olması neticesinde eline iyi kötü bir makine alan ve 3-5 çift fotoğrafı çeken herkes, ertesi gün bir instagram hesabı açarak düğün piyasasına girdiğini duyuruyor. Burada çiftlerin amatör ile profesyonel fotoğrafçıları ayırdığı çok ince bir çizgi var. O da fotoğrafçının tüm işlerini sunduğu, bir nev-i vitrini olan websitesi ve blog sayfalarıdır. Yüzlerce, binlerce fotoğraf içinden 3-5 tane iyi fotoğraf yakalamak çok zor bir şey değildir. Ama önemli olan bir çekimi baştan sona nasıl yönettiğidir ve bunun için de seçeceğiniz fotoğrafçının blog sayfayı çok kritik bir öneme sahiptir. Websitesinde farklı çiftlerin yeteri kadar fotoğrafı yoksa, blog sayfası dolu değilse, 1 çiftle yaptığı çekimi baştan sona görmeyi talep edebilirsiniz. Özetle: Neymiş? Blog önemliymiş:)


istanbul düğün çift çekimi fotoğrafları

7 - Fotoğrafçınıza güvenin.

Eğer ki işlerini beğendiyseniz, size de aynı kalitede işler sunabilmesi için fotoğrafçınızı özgür bırakmanız hem onun üzerindeki baskıyı azaltır ve yaratıcılığını daha çok kullanır hem de işinin ehli kendisi olduğu için zaten neyi ne zaman nerede nasıl yapacağını biliyordur:) Benimle çift çekimi için anlaşan gelinler ve damatlara "Çekime 5 gibi başlarız." dediğimde genelde "Ne? Çok geç değil mi?" gibi cevaplar alıyorum ve diyorum ki "Hayır, değil:)" Bunu söylememizin en önemli nedeni doğal ışığı kullanan biz fotoğrafçıların güneşe göre hareket etmesidir. Çünkü biliriz ki en iyi fotoğraflar sadece günün belli saatleri -ya sabah çok erken saatler ya da gün batmadan bir kaç saat öncesi - çekilir. Güneş tam tepedeyken yüzde sert gölgeler oluşturur ve çekim alanını çok kısıtlar.

Bu ve bunun benzeri noktalarda fotoğrafçınıza güvenmeniz daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.

8 - Fotoğraf çekimi esnasında rahat olun.

Söylemesi kolay, uygulaması zor bir madde, biliyoruz. Ama emin olun günün sonunda doğal karelerinizi daha çok beğeneceksiniz. Dolayısıyla aranızdaki aşkı, sevgiyi yansıtmak için bir birinize odaklanın, fotoğrafçıya değil. İçinizden geldiği gibi davranmakta hiç bir sakınca yok, hatta biz sonuna kadar destekliyoruz:)


düğün günü düğün fotoğrafçısı

9 - Kendinizi tanıyın, iyi açılarınızı fotoğrafçınıza söyleyin.

Neredeyse herkesin fotoğraflarda kendini beğendiği bir açı ya da duruş vardır. Düğün çekiminiz öncesi aynada duruş çalışabilir, hangi profilinizi daha çok beğeniyorsanız fotoğrafçınıza bunu söyleyebilirsiniz. Ama çekim esnasında çok da fazla buna odaklanıp kasılıp da kalmayın. Unutmayın; o gün yüzlerce fotoğrafınız çekilecek ve günün sonunda en çok beğenilenler genelde çiftlerin kendilerini serbest bırakıp diledikleri gibi güldükleri, hareket ettikleri kareler oluyor.

10 - Düğün gününüzün keyfini çıkarın.

Bize "Düğün günü / çekim günü nelere dikkat edelim?" diye sorduklarında söylediğim ilk madde budur: Kendi düğününüzde eğlenin. İçinde bulunduğumuz toplum kuralları ve çiftin "Düğün günü her şey yolunda gidecek mi?" endişeleri yüzünden eğlenmeyi unutan o kadar çok çift gördük ki; onlardan biri olmayın. düğün gününüzü hatırladığınızda yüzünüzde bir tebessüm oluşsun. Bunun için de kendiniz olun ve eğlenin. O gün sizin gününüz, hiç birşeyin keyfinizi kaçırmasına izin vermeyin. Tabi bu anlarınızı bizim belgelememizi isterseniz de sizi şuradan iletişime alalım:)


düğün hikayesi fotoğrafçısı


627 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page