top of page

Belgesel tarzda aile fotoğraf çekimi

Bir fotoğraf çekiminden beklentiniz nedir? Fotoğrafta herkes muhteşem gözüksün ve ekrana bakarken adeta bir diş macunu reklamındaymışçasına pırıl pırıl dişleri parlasın diye düşünüyorsanız muhtemelen size uygun bir hizmet vermiyoruz:)

Sanırım fotoğrafçı olmamın en büyük sebeplerinden birisi buydu; "an"ı ölümsüzleştirme isteği.

Farkında olsak da olmasak da zaman hızla akıp geçiyor ve ne yaparsak yapalım bu gidişata engel olamıyoruz. Büyüyoruz, bizimle beraber herkes değişiyor. Bazen durup geriye dönüp baktığımızda elimizde kalan tek şey geçmiş fotoğraflarımız oluyor. Çocukken annemle babamın ilk gençlik fotoğraflarına bakıp o karelere kendi içimde senaryolar yazardım. "Annem arkadaşlarıyla buluşup sinemaya giderken çekilmiş bu kare."derdim. Donmuş bir "an" için öncesi ve sonrasına dair hikayeler yaratmak benim için büyük keyifti. Özellikle fotoğraflarda ekrana bakmayan, fotoğraf çekildiğinin farkında olmayan insanları incelerdim dakikalarca. "Acaba ne düşünüyorlardı?" Sanırım o günlerden bana miras kalan da bu; gerçek anlara odaklanma. Çünkü fotoğraftaki duygu gerçekse o ana gitmek çok daha kolay oluyor. Suni bir gerçeklik yaratmaktansa olanı gerçek formuyla çekmek çok dahacazip geliyor bana.

Aradan zaman geçtiğinde "Fotoğrafçı bana sağa dön ve ekrana bak demişti" diye düşünmenizi istemiyorum. Onun yerine fotoğrafa bakıp "Ne güzel bir gündü." demeniz için de elimden geleni yapıyorum. Ülkemiz sınırlarında henüz çok bilinmese de belgesel aile fotoğraf çekimini tercih edenler yok değil.

Çoğunlukla düğün hikayeleri çeksek de bir kısmınız sanırım haberdar; doğum ve aile çekimleri de yapıyoruz. Bunu da kendi stilimizce belgesel formada gerçekleştirmeye gayret ediyoruz.

Aile fotoğraf çekiminde amacımız size o günü olduğu gibi, gerçek halleriye yansıtmayı hedefliyoruz. Bunun için önceden tanışmak bizim için önemli. Sonrasında birlikte belirlediğimiz bir tarihte evinize konuk oluyoruz, veya planlanan bir yerde bir günü sizinle birlikte geçiriyoruz.

Sevgili Nihal ve İlker ile Can'ın doğumu vesilesiyle tanışmıştık. Can doğmadan bir kaç hafta öncesinde buluşmuş, doğum fotoğraflarını nasıl çekeceğimizi konuşmuştuk. Sonra bir gece, sabaha karşı çalan telefonumla kalkıp soluğu hastanede almış, Can'ın dünyaya gelişini fotoğraflamıştım. Doğum hikayesini çektikten 1 sene sonra ise Nihal ve İlker'in evlerine konuk oldum. Birlikte bir öğleden sonramızı beraber geçirdik. Can'ın ne kadar hızlı büyüdüğüne dair konuştuk, tabi o esnada olanları da çekmeten geri kalmadım:)

Bu fotoğrafları çekeli bayağı bir zaman oldu, ama her baktığımda hala yüzümde mutlu bir gülümseme beliriyor ve o sıcak öğleden sonraya götürüyor beni.

Sevgili Nihal, İlker ve Can; birlikte mutlu ve sağlıklı bir hayat sürmeniz dileklerimle.


belgesel aile fotoğraf çekimi
belgesel aile fotoğrafları
belgesel aile fotoğrafları
doğal aile fotoğraf çekimi
doğal aile fotoğraf çekimi
1 yaş fotoğraf çekimi
1 yaş fotoğraf çekimi
1 yaş fotoğraf çekimi
evde aile fotoğraf çekimi
evde aile fotoğraf çekimi
evde aile fotoğraf çekimi
istanbul aile fotoğraf çekimi
istanbul aile fotoğraf çekimi
turkey family photographer
turkey family photographer
istanbul family photographer
istanbul family photographer
istanbul family photographer
istanbul family photo shoot
istanbul family photo shoot
istanbul family photojournalist
istanbul family photojournalist
istanbul family photojournalist
doğal aile fotoğrafları
doğal aile fotoğrafları299 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page