top of page

Sık Sorulan Sorular

Biz kimiz?

Derya Engin önderliğinde kurulan ve günümüzde 11 kişiye çıkan, düğün gününüzü belgesel niteliklere bağlı kalarak doğal bir şekilde belgelemek için çaba gösteren bir fotoğraf ve film ekibiyiz. Bir de; yaptığımız işi çok seviyoruz:)

Çalışma detaylarınız nasıldır?

Düğün, nişan, Save the Date, Trash the Dress, elopement, destinasyon düğünleri, konsept çekim ve aile çekimleri yapan bir ekibiz.  Tarzımızı, photojournalistik öğelerle birlikte doğal ve minimal olarak nitelendirebiliriz. 

Cuma, cumartesi ve pazar günleri sadece tüm gün düğün belgesel çekimleri alıyoruz. Save the date ve benzeri konsept çekimleri pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günleri yapıyoruz. 

Yıl içerisinde kendi özel hayatlarımıza, ailelerimize ve gezip görüp yaratıcılığımızı beslemeye vakit ayırmak istediğimiz için yalnızca 50 adet çiftle çalışma kararımız bulunmakta. Bu aynı zamanda bizimle çalışan çiftlerimize tüm yaratıcılığımızı ve enerjimizi verme fırsatı da sağlıyor. Bu sebeple düğün tarihiniz belli olur olmaz bizimle iletişime geçmenizi tavsiye etmekteyiz.

Çekim öncesi ne yapıyoruz?

Beraber çalışmaya karar verdikten sonra video görüşmesi aracılığıyla veya yüz yüze buluşuyoruz. Böylece hem tanışmış oluyor, hem de kahvelerimizi yudumlarken çekim günü detaylarını (yer, zaman, konsept vs) birlikte belirliyoruz. Düğün fotoğrafçısı ile çekimi yapılacak çiftlerin önceden tanışması oldukça önemli aslında. Böylece hem siz bizi tanımış oluyorsunuz-ki bu çekim günü bir yabancıya poz vermenin getirdiği gerilimi yok ediyor. Hem de biz sizi tanımış oluyoruz, tarzınız ve istekleriniz çerçevesinde çekimi size özel şekillendiriyoruz. 

Çekimleri nasıl gerçekleştiriyoruz?

Sizinle düğün günü ya da çift çekimi için kararlaştırdığımız vakit ve yerde buluşup çekime başlıyoruz. Çekimlerde aldığınız pakete bağlı olarak 1 veya 2 fotoğrafçı, asistan ve istenirse video ekibi oluyoruz. 

Tüm gün çekim ve dış çekim neleri kapsıyor?

Tüm gün düğün hikayesi genellikle çiftin hazırlığıyla başlayıp çoğu zaman gece 10-12 aralığına kadar devam eden ortalama 10-13 saat arası bir süreci kapsar. Tüm gün çekimi alan çift dış çekimi de almış olur, gün içinde ayrılan bir vakitte ortalama 1- 1,5 saatlik bir çekim gerçekleştiririz.

Dış çekim ise yine önceden beraber kararlaştırdığımız çekim mekanında ortalama 2 saatlik çekimi kapsar. 

Kaç adet fotoğraf çekiyoruz?

 

2 saatlik çekimde ortalama 800-1500 kare fotoğraf çekiyoruz. Bu fotoğrafların bir kısmını düzenleme aşamasında ayıklıyoruz, genelde seri olarak çekilen kareleri siliyor, geri kalan tüm kareleri teslim ediyoruz. Bu da ortalama 250-400 kare civarında oluyor.

Tüm gün çekimlerde ise ortalama 5000-7000 civarı kare çekiyor, yine bunları eleyerek size 600-1000 arasında fotoğraf teslim ediyoruz.

Çekim sonrası neler yapıyoruz?

 

Çekim bittikten sonra bizi bir süre unutuyorsunuz:) Ortalama fotoğraf ve film teslim sürelerimiz çekimi takip eden 10 - 14 hafta aralığındadır.  Bu süre zarfında yukarıda bahsettiğimiz şekilde fotoğrafları ayıklayıp düzenliyoruz. Sonrasında fotoğrafların tümünü web için boyutlandırıp size dijital transfer aracılığıyla gönderiyoruz. Siz de albümde kullanılmasını istediğiniz ortalama 50-60 fotoğrafı seçip bize numaralarını yolluyorsunuz. Siz fotoğraf numaralarını gönderdikten sonra ortalama 2 hafta içinde fotoğraf albümünüzü tasarlıyor ve hem kapak hem de iç sayfaları size mail aracılığıyla gönderiyoruz. Böylece albümünüzde de sürprize yer vermiyoruz, her aşamaya sizi dahil ediyoruz. Çekim kadar albümün, rengi, tasarımı, kalitesi de içinize sinmeli diye düşünmekteyiz. Siz onay verdikten sonra da albümünüzü matbaaya gönderiyoruz. Matbaa 10 iş günü içerisinde teslim ediyor. Baskı, renk, kalite kontrolünü yaptıktan sonra da albüm setiniz ve içinde tüm fotoğraflarınızın olduğu özel tasarım foto USB'nizi size kargo ile postalıyoruz. 

Ne tür ekipman kullanıyoruz?
 
Canon EOS R6
Canon EOS R5

Canon EF 85 mm f/1.2 L II USM
Canon EF 70-200 mm f/2.8 L IS II USM 
Canon EF 16-35 mm f/2.8 L II USM 
Canon EF 50 mm f/1.2 USM 
Canon EF 24-70 mm f/2.8 L IS USM 

Canon EF 100 mm f/2.8 Macro USM
Sigma Art 35m  f/1.4 DG HSM 
Canon Speedlite 580EX II

Godox V1
Godox M1

Düğün filmi içinse video ekibimiz Sony aynasız serisini kullanmaktadır.

Fotoğraflarınızı ne kadar sürede teslim alıyorsunuz?

Yukarıda detaylarını verdiğimiz dijital teslim süreci ortalama 10-14 hafta aralığındadır.

Verilen panoramik albüm setinin özellikleri nedir?

Tamamen sizin isteğiniz çerçevesinde size özel tasarlanan albüm 20 sayfa, 1.sınıf ipek fotoğraf kağıdına basılarak el yapımı olarak hazırlanır.

Kapağını keten, nubuk veya süet olarak seçme imkanınız bulunmaktadır. Bunun dışında tüm fotoğraflarınızı dijital olarak hem HD (baskı için yüksek çözünürlüklü) hem düşük çözünürlüklü (sosyal medyada paylaşmak için ideal)  teslim etmekteyiz. 

bottom of page